Odstraňovanie mimických vrások – Botulotoxín (tzv. botox)
Vrásky – ako ich zmierniť, odstrániť?
Sú dva spôsoby – aplikácia botoxu a aplikácia kyseliny hyalurónovej. V salóne aplikujeme botulotoxín (botox) a kyselinu hyalurónovú. Botox najčastejšie používame na vyhladenie vrások medzi obočím, vodorovné vrásky na čele, pri koreni nosa, okolo úst, stračie vrásky okolo očí. Vrásky na tvári, spôsobené mimickou aktivitou pod nimi ležiacich svalov môžu byť zmiernené paralýzou týchto svalov. Toto je cieľom injekčnej aplikácie botulotoxínu priamo do svalu, výsledkom je napnutie pleti a vyhladenie vrások.
Efekt sa začne objavovať medzi štvrtým až siedmym dňom po ňom, plne rozvinutý výsledok môžeme vidieť po dvoch týždňoch, účinok pretrváva 3 až 6 mesiacov po prvej aplikácii. Po opakovaní zákroku sa efekt predlžuje, niekedy stačí jedno podanie a po 3 až 6 mesiacoch pôsobenia botoxu ďaľšia dávka nie je potrebná.
Aké sú vedľajšie účinky?
Botox je nebezpečná látka, avšak vedľajšie účinky sa môžu objaviť, ale len veľmi vzácne. Tie zahŕňajú modrinky v okolí vpichu, ktoré trvajú pár dni, bolesti hlavy. Klient si odvykne používať príslušné mimické svaly (mračiť sa). Aplikuje sa tenkou ihlou vo veľmi nízkych dávkach do mimických svalov. Po aplikácii do čela ho neviete dvíhať, po aplikácii do koreňa nosa sa nevieme hnevlivo mračiť. Výsledkom je uvoľnený výraz tváre bez tvorby mimických vrások. Výborne pôsobí aj na tzv. vejárovité vrásky, ktoré vznikajú vo vonkajších očných kútikoch pri úsmeve. Prirodzená mimika zostáva zachovaná, takže aj keď v niektorých partiách tváre nevieme vytvoriť vrásky, nepôsobí to strnulo. Tvár vyzerá mladšie, uvoľnene, vrásky sa stratia. Zákrok je ambulantný a nevyžaduje žiadnu prípravu.
Ošetrenie sa nevykonáva u osôb mladších ako 18 rokov, u tehotných alebo dojčiacich žien a u osôb s akútnym zápalovým ochorením.